Github Kullanımı

Merhaba arkadaşlar bu yazımda github kullanımı için gerekli temel komutlardan bahsedicem. Sizlerin faydasına olacağını düşündüğüm aynı zamanda benim içinde geri dönüp bakabileceğim bir kaynak olabilmesi için öğrendikçe güncellemeler yapacağım. 

Komutları yazıp yanlarına küçük açıklamalarını yapacağım. Bunun sebebi de yazının arasında komutların kaynamamasını sağlamak. 

git init : Yeni bir depo oluşturma komutudur. Projeniz varsa bu komutu kullanarak deponuzu hemen oluşturabilirsiniz.

git clone url : Url kısmına github sunucunuzdan aldığınız url yi yazarak sunucunuzdaki projenizi hemen indirebilirsiniz.

git add * :  Değişiklikleri local depomuza eklememize yarayacaktır.

git commit -am “mesaj” : Tüm değişikliklerimizi HEAD ımıza eklememize yarayan kod. Bu kod ile aynı zamanda o anki yapacağımız değişiklik için bilgi de verebiliyoruz. “mesaj” kısmında açıklamamızı yazabiliriz.

git push origin master : Bu komutu yazdıktan sonra sunucuya değişikliklerimizi göndermiş oluyoruz.

git branch dal_adi : Yeni bir dal oluşturduğumuz zaman “dal_adi” yerine yeni dalımızın adını yazarak basitçe oluşturabiliriz.

git branch -d dal_adi : Bu komutu yazarak biraz önce oluşturduğumuzu dalı silebiliriz.

git checkout — * : Diyelim ki bilgisayarımız da bazı değişiklikler yaptık ve projemizde sorun çıktı eski haline getirmek istiyoruz. Aynı zamanda henüz sunucuya veya HEAD a bu değişiklikleri göndermedik. O zaman bu kodu yazarak dosyalarımızı eski haline getirebiliyoruz.

git checkout master : Dal değiştirmek istediğimiz de bu komutu yazarız ve “master” yerine istediğimiz dalın ismini yazabiliriz. Böylece istediğimiz dala geçiş yapabiliriz.

Bu kısa yazımda sizlere basitçe github’ın en temel kodlarından bahsettim arkadaşlar hatam varsa affola bir sonraki yazımda görüşmek üzere…

 

 

Başlamak bitirmenin yarısıdır…

Bir cevap yazın